Home / Ana Sayfa Slider / Kolombiya’daki protestolar 9. günü geride birakti

Kolombiya’daki protestolar 9. günü geride birakti

Kolombiya’da, baskent Bogota’daki gösterilerde hayatini kaybeden Cruz’un otopsi raporunda, genç göstericinin ABD ve Israil’de de kullanilan mühimmatin kafatasina girmesi nedeniyle öldügü belirtildi.


Hükümet karsiti protestolarda 9. günü geride birakan Kolombiya’daki gösterilerde 3 gazeteci kisa süreligine gözaltina alindi. Grev ve gösteriler karsisinda taraflarla iletisim kurmayi deneyen hükümetin baslattigi Büyük Ulusal Diyalog girisiminde 5. bulusma gerçeklestirildi.

Kolombiya’da eski Kolombiya Devrimci Silahli Güçleri (FARC) ile yapilan baris anlasmasinin tam uygulanmadigi iddialari, toplum liderlerine yönelik suikastlerin devam etmesi gibi nedenlerin halkta olusturdugu hosnutsuzlugun yani sira hükümetin ücretler ve emeklilikle ilgili planladigi degisiklikler karsisinda 21 – 27 Kasim’da ilan edilen genel grevler çerçevesindeki gösteriler devam ediyor.

Grevlerin örgütleyicisi sendika, STK ve ögrencilerle anlasamayan hükümet ise Büyük Ulusal Diyalog adiyla baslattigi denemeyle farkli taraflarla bir araya gelmeyi sürdürüyor.

GÖSTERILER, YOGUNLUGU AZALSA DA DEVAM EDIYOR

Sokagin en önemli aktörü ögrenciler, protesto dalgasinin 9. gününde de baskent Bogota’nin yani sira ülkenin birçok önemli kentlerinde gösterilere devam etti.

Davul ve trompet çalan gruplarin önceki gün düzenledigi gösterilerde herhangi bir olay yasanmayan Bogota, ülkenin kirsal kesiminden gelen yerli grupla birlesen Ulusal Üniversite ögrencilerinin kent merkezindeki tarihi Bolivar Meydani’nda sona eren yürüyüsüne ev sahipligi yapti.

Sehrin orta kismindaki kampüsten yola çikan birkaç yüz kisilik gösterici, tedavi gördügü hastanede hayatini kaybeden genç gösterici Dilan Mauricio Cruz’un geçen hafta cumartesi günü polis müdahalesi ile agir yaralandigi bölgede anma töreni düzenledi. Yagmur nedeniyle bir kismi yürüyüse devam etmeyen grup, Bolivar Meydani’na ulasmasinin ardindan dagildi.

BARRANQUILLA’DA 3 GAZETECI GÖZALTINA ALINDI

Ülkenin kuzeyinde Karayip Denizi kiyisindaki sehir Barranquilla’daki yürüyüste ise Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD polisleri, kentin en önemli gazetesi El Heraldo’nun 3 muhabirini birkaç saatligine gözaltina aldi. Sosyal medyaya yansiyan ve olay aninda çekildigi iddia edilen görüntülerde bir gazetecinin gözalti sirasinda polis tarafindan darbedildigi görüldü.

TUNJA’DA POLISIN YASA DISI MÜHIMMAT KULLANDIGI IDDIASI

Ülke basinindaki haberlerde ESMAD’in, baskent Bogota’nin kuzeydogusundaki Tunja kentinde düzenlenen gösterilerde maskeli kisilere karsi, süresi geçmis göz yasartici gaz bombasi gibi yasal olmayan mühimmat kullandigi iddia edildi.

HÜKÜMET DIYALOG DENEMELERINI SÜRDÜRÜYOR

Bu arada Kolombiya hükümetinin toplumun birçok kesimiyle yürüttügü Büyük Ulusal Diyalog girisiminin 5. bulusmasi Devlet Baskanligi Sarayi Casa de Narino’da yapildi.

Hükümetten yapilan yazili açiklamada, son bulusmada ülkedeki silahli iç çatismadan en fazla etkilenen 170 bölgeden temsilcilerle bir araya gelindigi belirtildi. Bu bölgelerde toprak reformlarinin ve koka yetistiriciligi ile mücadelenin devam ettigine deginilen açiklamada, hükümetin buralarda birçok altyapi çalismasina imza attigi bilgisi paylasildi.

GÖSTERICI ABD VE ISRAIL’DE DE KULLANILAN MÜHIMMATLA ÖLDÜRÜLMÜS

Öte yandan baskent Bogota’daki gösterilerde hayatini kaybeden 18 yasindaki gösterici Dilan Mauricio Cruz’un otopsi raporu açiklandi. Kolombiya basininda paylasilan raporda, Cruz’un ölümüne, polisin kullandigi 12 kalibrelik tüfekten ateslenen ve kamuoyunda fasülye kesesi ya da saçma kesesi olarak bilinin “Bean bag” mühimmatinin neden oldugu kaydedildi.

Raporda, kevlar beze sarili kursun saçmalarindan olusan mühimmatin Cruz’un kulaginin hemen üstünden kafatasina girdigi ve geri döndürülemez beyin hasari olusturdugu vurgulandi.

Adli tip doktorlarinin, patoloji ve balistik uzmanlarla Minnesota Protokolü çerçevesinde hazirladigi ve Kolombiya Bassavciligina teslim edilecek raporda Cruz’un ölümü “siddetli cinayet” olarak tanimlandi.

Kolombiya polisinin toplumsal olaylarda kullandigi silah, ekipman ve mühimmatlari gösterdigi basin toplantisinda sergilenen silahlar arasinda görülen “Bean bag” ABD, Sili ve Israil gibi ülkelerde kullaniliyor.


Kaynak

About admin

Check Also

2,5 yasindaki Yüsra Yildiz’in annesinin kurtarilma ani kamerada

Depremin 24. saatinde mucize kurtulusun kahramani 6 yasindaki Nüsra Yildiz’in ardindan 28. saatte annesi Ayse …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir